C

Caretta caretta

Caretta caretta

Beydağları Milli Parkı içinde yer alan Çıralı, bölgedeki en uzun sahillerden birine sahip. Olimpos tarafındaki Musa dağından kara buruna kadar 3,2 km boyunca uzanan Çıralı kumsalının genişliği 50-100 m arasında değişiyor. Yazın tatilcilere ev sahipliği yapan bu uzun ve güzel sahilin asıl sahipleri ise iri başlı deniz kaplumbağaları (Caretta Caretta).

Caretta Caretta’lar, Mayıs sonundan Ağustos başına kadar Çıralı sahilini yumurtlama amacı ile düzenli olarak ziyaret ediyor. 1994 yılından bu yana ise Doğal Hayatı Koruma Derneği (WWF-Türkiye) tarafından düzenli olarak izlenip korunuyorlar. Koruma önlemleri kapsamında sahildeki tüm yuvaların üzeri kafesler ile kapatılıyor. Ayrıca bu kafesler numaralandırılıyor ve üzerlerine deniz kaplumbağalarının korunmasına yönelik kısa bilgi notları ekleniyor. Yumurtlama dönemi boyunca WWF-Türkiye çalışanları ve gönülleri geceleri düzenli olarak sahilde devriye geziyor, zira geceleyin sahilde dolaşmak deniz kaplumbağalarının yuvalamalarını olumsuz etkileyebiliyor. Tabi tüm bu koruma önlemleri Caretta Caretta’ları görmenize engel değil. Eğer Temmuz-Ekim ayları arasında Çıralı’daysanız ve sabah 6:00 gibi sahilde olursanız Caretta Caretta yavrularını kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Çıralı’nın Olimpos harabeleri ile birleştiği güneydeki alan 1. ve 2. Derece Arkeolojik Sit Alanı, kıyı kesimi ile kumsal 1. Derece Doğal Sit Alanı, iç kesimler 3. Derece Doğal Sit Alanı koruma statülerine sahip. Çıralı aynı zamanda Olimpos-Beydağları Sahil Milli Parkı Sınırları içerisinde yer alıyor.